Rodzaje klimatyzatorów
Rodzaje klimatyzatorów |
Kiedy jego prędkość przekroczy 0,2 m/s, zaczynamy to odczuwać jako przeciąg, tym bardziej przykry, im bardziej jesteśmy spoceni. W takich warunkach łatwo się przeziębić.
Wymóg zachowania odpowiedniej prędkości powietrza jest szczególnie ważny w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dlatego klimatyzator powinien być zamontowany w takim miejscu, aby wydmuchiwany z niego strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pobliżu osoby, lecz najpierw mógł się wymieszać z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Duże znaczenie dla komfortu ma także różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniami chłodzonymi i niechłodzonymi. Nie powinna być większa niż 7°C, bo w przeciwnym razie osoby przemieszczające się z jednych do drugich będą narażone na tak zwany szok termiczny i w rezultacie na przeziębienia.
Rodzaje klimatyzatorów
Urządzenia te są produkowane w wersji prostszej i tańszej – jako chłodzące – lub w bardziej rozbudowanej i droższej – jako chłodząco-grzewcze. Najnowocześniejsze klimatyzatory pełnej klimatyzacji mogą chłodzić, ogrzewać i regulować wilgotność względną powietrza. Dzięki temu zapewniają największy komfort w pomieszczeniu.
W domach jednorodzinnych montuje się głównie klimatyzatory typu split złożone z dwóch niezależnych części – jednostki we (montowanej w pomieszczeniu) i zewnętrznej (instalowanej na dworze). Mniej popularne są klimatyzatory monoblokowe – zawierające wszystkie elementy w jednej obudowie. Klimatyzatory są stacjonarne lub przenośne. Pierwsze montuje się na stałe, więc mogą chłodzić głównie to pomieszczenie, w którym się znajdują. Drugie można przenosić do pomieszczenia, które chce się w danym momencie ochładzać.