KLIMATBUD

Klimatbud Bydgoszcz

Klimatyzacja Wentylacja Ogrzewanie


Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna


Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

Zasadniczą wadą wentylacji grawitacyjnej, nieco złośliwie nazywanej przez fachowców przypadkową, jest brak kontroli nad ilością powietrza wymienianego w pomieszczeniach.

W zależności od jego temperatury oraz sity i kierunku wiatru jest ona raz za duża, innym razem zbyt mata. To źle wpływa nie tylko na samopoczucie, a nawet zdrowie mieszkańców, ale także jest przyczyną dużych strat energii w sezonie grzewczym, gdy konieczne jest podgrzewanie powietrza zbyt intensywnie napływającego do wnętrza.

Tej wady jest pozbawiona wentylacja mechaniczna.
Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń daje możliwość pełnej kontroli nad ilością wymienianego powietrza, a nawet nad jego temperaturą i wilgotnością. Umożliwia też jego filtrowanie. Wadą jest oczywiście wyższa cena instalacji, konieczność konserwacji urządzeń wentylacyjnych, możliwość ich awarii oraz zużycie energii niezbędnej do ich napędu.
Na centralną wentylację wywiewną najlepiej zdecydować się przed rozpoczęciem budowy domu, by móc w miarę swobodnie poprowadzić przewody wentylacyjne od otworów wywiewnych do wentylatora.