KLIMATBUD

Klimatbud Bydgoszcz

Klimatyzacja Wentylacja Ogrzewanie


Mechanicznie


Oprócz wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej spotyka się jeszcze tak zwane systemy hybrydowe, czyli działające raz naturalnie, raz w sposób wymuszony przez wentylator.
Systemy hybrydowe

Oprócz opisanych wcześniej, powszechnie znanych i popularnych rozwiązań w instalacjach wentylacyjnych pojawiają się różnego rodzaju nowości. Można je uznać za gadżety, ale trzeba przyznać że nie-które są bardzo interesujące i przydatne.

Oprócz wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej spotyka się jeszcze tak zwane systemy hybrydowe, czyli działające raz naturalnie, raz w sposób wymuszony przez wentylator. Jest to rozwiązanie interesujące i będące bardzo dobrą alternatywą dla często instalowanych wentylatorów ściennych. Stosuje się tu specjalne wentylatory wyciągowe montowane na wylotach kominów wentylacyjnych. Producenci nazywają je nasadami hybrydowymi. Można je bez kłopotu zamontować w domu, w którym wentylacja naturalna okazała się niesprawna. Wirniki wentylatorów w na-sadach hybrydowych mają specjalnie dobrany kształt, aby jak najmniej zakłócały działanie wentylacji grawitacyjnej, gdy nie pracują. Wentylatory włączają się bowiem tylko wtedy, kiedy wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca lub jej działanie jest zakłócone przez wiatr (na przykład powodujący powstawanie tak zwanego ciągu wstecznego). Nasada wytwarza wtedy w kanale grawitacyjnym niewielkie podciśnienie porównywalne do tego, jakie w warunkach obliczeniowych zapewnia naturalny ciąg kominowy. Nie służy ona zatem do intensywnego przewietrzania pomieszczeń, a jedynie stabilizuje ciąg. Zaletą tego rozwiązania jest niewielkie zużycie energii do napędu wirnika nasady – moc silnika wynosi zaledwie 5-15 W W dodatku włącza się on tylko od czasu do czasu. Pracy takiego urządzenia praktycznie nie słychać. Jeśli są warunki sprzyjające działaniu wentylacji naturalnej i prędkość wiatru jest niewielka, czyli siła ciągu grawitacyjnego w kanale jest dostateczna, silnik jest wyłączony. Nasada może się wtedy obracać samoczynnie pod wpływem wiatru, wspomagając ciąg naturalny. Kiedy mimo wszystko ciąg słabnie, zostaje uruchomiony silnik. Co ciekawe, gdy wiatr zbyt szybko obraca wirnik i nadmiernie zwiększa się siła ciągu, silnik działa jak hamulec. Sterowanie nasadą odbywa się automatycznie.