KLIMATBUD

Klimatbud Bydgoszcz

Klimatyzacja Wentylacja Ogrzewanie


Zanim nas wykończą


Kanały w kominach zwykle wznosi się razem ze ścianami domu, bo tak jest najprościej.
Kanały blaszane

Kanały w kominach zwykle wznosi się razem ze ścianami domu, bo tak jest najprościej. Jeśli kominy są wolno stojące, można je wybudować niezależnie, ale to zdarza się rzadziej. Tak czy inaczej, najwygodniej jest to zrobić na etapie prowadzenia innych prac murarskich.

Jeżeli decydujemy się na wentylację mechaniczną z centralnym wentylatorem, to nie warto robić przewodów murowanych. Do takich systemów stosuje się kanały blaszane albo z tworzywa sztucznego. Blaszane są uniwersalne, ich wymiary są znormalizowane, więc instalację można zbudować z elementów i akcesoriów różnych producentów. Przewody z tworzywa sztucznego są zwykle częścią systemu dostarczanego w całości przez jedną firmę i połączenie ich z elementami innego producenta może sprawiać problemy. Dobry moment na montaż przewodów wentylacyjnych to czas po zakończeniu (lub pod koniec) prac murarskich, ale – podobnie jak w przypadku innych instalacji – przed przystąpieniem do robót wykończeniowych. Wtedy jeszcze łatwo jest ukryć przewody, na przykład zabudowując je płytami g-k. Później, kiedy ściany są już otynkowane i pomalowane, jest to bardziej kłopotliwe.

Oprócz tego podczas robienia otworów w ścianach czy sufitach w miejscu przejścia przewodów łatwo byłoby zniszczyć świeżo położony tynk. Naprawienie go to dodatkowa praca i oczywiście dodatkowy koszt. Na system wentylacji mechanicznej, zwłaszcza z centralnym wentylatorem, najlepiej zdecydować się jak najwcześniej – już na etapie projektowania (albo adaptacji projektu) domu. Unikniemy wtedy budowania niepotrzebnych kominów, co pozwoli nam zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Jeśli od początku będzie wiadomo, w którym miejscu mają się znaleźć przewody wentylacyjne, będzie można przygotować na nie miejsce już w trakcie prac murarskich, co ułatwi montaż i przyczyni się do obniżenia kosztów. Na wentylatory ścienne możemy się zdecydować później, bo można je zamontować na wlotach do kanałów wentylacji grawitacyjnej. Trzeba tylko pamiętać o tym, że do ich zasilenia jest potrzebny prąd – przewód najlepiej doprowadzić podczas robienia instalacji elektrycznej, a najpóźniej przed tynkowaniem ścian. Ponieważ koszt przewodu nie jest duży, warto to zrobić, nawet jeśli nie jesteśmy przekonani, że wentylatory będą potrzebne – na wszelki wypadek.