KLIMATBUD

Klimatbud Bydgoszcz

Klimatyzacja Wentylacja Ogrzewanie


Ile powietrza trzeba wymienić


Oprócz przewodów w instalacji wentylacyjnej są jeszcze kratki wywiewne i różnego rodzaju nawiewniki, a jeśli jest to wentylacja mechaniczna - wentylatory.
Anemostat

Oprócz przewodów w instalacji wentylacyjnej są jeszcze kratki wywiewne i różnego rodzaju nawiewniki, a jeśli jest to wentylacja mechaniczna - wentylatory. Wszystkie te elementy montuje się w wykończonych wnętrzach, żeby nie przeszkadzały podczas malowania ścian czy sufitów.

Oczywiście wcześniej trzeba przygotować dla nich miejsce, co zwykle sprowadza się do wycięcia odpowiedniej wielkości otworów. Dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z zakupem kratek wentylacyjnych i wentylatorów ściennych, ponieważ otwory w ścianach lub w suficie, w których mają być zamontowane, najlepiej dopasować jeszcze przed tynkowaniem i malowaniem. Nawiewniki do systemów wentylacji wywiewnej (naturalnej i mechanicznej) najczęściej montuje się w oknach. I najlepiej pamiętać o nich przy zamawianiu okien. Większość producentów może dostarczyć okna od razu wyposażone w nawiewniki. Kupując taki komplet, nie narażamy się na utratę gwarancji, co może się zdarzyć, gdy samodzielnie zamontujemy nawiewniki (trze-ba w tym celu wyciąć otwory w ramie okna i można ją przy tym uszkodzić). Alternatywą dla nawiewników okiennych są te przeznaczone do montażu w ścianach. Ale zainstalowanie nawiewnika ściennego wymaga przewiercenia na wylot otworu o dość dużych wymiarach w ścianie zewnętrznej. Narusza się przy tym warstwę izolacji – powstaje mostek cieplny. Nie tylko zwiększają się przez to straty ciepła, ale także powstaje miejsce narażone na zawilgocenie i w rezultacie zagrzybienie. Lepiej więc unikać takich rozwiązań w ogrzewanych pomieszczeniach. Wentylatory instaluje się już na zakończenie wszystkich prac, ponieważ mogą się zabrudzić.